• Stredoškolská odborná činnosť

• Stredoškolská odborná činnosť (SOČ) je dobrovoľná, záujmová činnosť žiakov denného štúdia stredných škôl. Organizuje sa v čase vyučovania alebo mimo vyučovacieho procesu. Prácu riešia študenti samostatne pod dozorom konzultanta. Výsledkom iniciatívy stredoškoláka je samostatná písomná práca, model alebo konkrétny návrh. Výsledok sa predkladá na posúdenieodbornej hodnotiacej komisii. Súčasťou je vlastná verejná obhajoba práce. Táto sa realizuje na troch stupňoch. Ako prvé je školské kolo. Na našej škole sa uskutočnilo dňa 9. marca 2017.

Víťazi týchto kôl dostávajú možnosť reprezentovať školu na druhom stupni tejto postupovej súťaže. Nová komisia, noví súťažiaci – žiaci z iných škôl kraja, ale prezentovanie svojej práce už s určitými skúsenosťami a určite s väčšou zodpovednosťou. Naše gymnázium na 39. ročníku krajskej prehliadky, ktorá sa konala 7. apríla 2017 na pôde SPŠ dopravnej vo Zvolene, reprezentovali žiaci s dvoma prácami pod názvom „Čistiareň odpadových vôd Banská Bystrica“ a „Vodné elektrárne“. Prvá menovaná práca je výsledkom činnosti tretiakov Adam Políček a Rebecca Rusnáková pod odborným vedením učiteľov SG. Práca vo svojom obsahu riešila analýzu čistenia odpadovej vody v Banskej Bystrici s poukázaním na jej efektívnosť a prínos pre životné prostredie v spomínanej lokalite. Druhú prácu majú pod svojím menom Peter Húska a Patrik Gavura, taktiež žiaci tretieho ročníka. V tomto prípade svoju pozornosť venovali výrobe elektrickej energie a upriamili pozornosť na vodné elektrárne, ktoré v okolí školy využívajú vodné toky v povodí Hrona.

Študenti SG ŽP, ktorí sa umiestnili vo svojom odbore životné prostredie, geografia a geológia na peknom 4. mieste, sa týmto výsledkom síce neprebojovali do celoslovenského kola. Všetci žiaci sa však zhodli na jednom: „Už teraz sme vyhrali, hoci len nové nápady na ďalší v poradí 40. ročník SOČ.“