• Školský psychológ

Streda - -
        Štvrtok 9:00 – 11:00  žiaci SSŠ ŽP 12:00 – 13:00 zamestnanci SSŠ ŽP
        Piatok 8:00 – 09:30  žiaci SSŠ ŽP

(Konzultácie si je možné dohodnúť aj mimo vyhradeného času po telefonickom, alebo osobnom dohovore.)

Kto je školský psychológ

Školský psychológ je pedagogický odborný zamestnanec, ktorý je v škole pre žiakov, rodičov, učiteľov a vychovávateľov. Vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho alebo skupinového psychologického poradenstva, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach. Vykonáva aj odborné činnosti psychologického poradenstva v oblasti rodinných, partnerských a ďalších sociálnych vzťahov. Poskytuje psychologické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení. Pripravuje podklady pre odborných zamestnancov poradenských zariadení. Riadi sa etickými a morálnymi zásadami spoločnosti, ale aj etickým kódexom práce školského psychológa. Hlavným poslaním školského psychológa je práca so všetkými prvkami systému školy, ktoré ovplyvňujú osobnosť žiaka.

Náplň práce školského psychológa

• Psychologické poradenstvo pre žiakov a pedagogických zamestnancov pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov s dôrazom na ich duševné zdravie.
        • Poznávanie osobnosti žiaka z hľadiska osobnostného, kognitívneho, emocionálneho a sociálneho vývinu.
        • Poradensko-konzultačná pomoc pedagogickým zamestnancom orientovaná na využívanie psychologických poznatkov vo výchovnom a vzdelávacom procese.
        • Predkladanie návrhov a podnetov na skvalitnenie výchovno-vzdelávacej práce školy.
        • Práca so žiakmi s problémami v správaní.
        • Skúma sociálnu klímu a sociálne vzťahy v problematických triedach.
        • Podieľa sa na zvyšovaní psychologickej spôsobilosti žiakov, učiteľov na vybrané témy v rámci sociálnych kompetencií, zručností, psychohygieny, EQ.
        • Spolupodieľa sa s výchovným poradcom na procese profesionálnej orientácie a voľby povolania žiakov.