• Les 3.0 - naše prírodné dedičstvo, KA2

   • Úvodné stretnutie

    V dňoch od 29.09 – 01.10.2018 sa traja pedagógovia Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová Mgr. Marketa Gregušová, Mgr. Katarína Tajbošová a PaedDr. Ján Peteraj zúčastnili prvého medzinárodného stretnutia v rámci projektu „Les 3.0 – naše kultúrne dedičstvo“ v poľskom meste Sycow, ktoré bolo financované programom Erasmus+ Kľúčová akcia 2. Cieľom stretnutia všetkých partnerov z Poľska, Slovenska a Nemecka bolo naplánovať medzinárodné stretnutia žiakov a žiačok, ktoré sa uskutočnia v apríli 2019 v poľskom meste Sycow, v októbri 2019 v nemeckom Kaiserslautern a na záver v apríli 2020 v Podbrezovej. Na základe vopred určených kritérií vybraní žiaci a žiačky vycestujú do zahraničia za získaním a rozšírením svojich poznatkov, vedomostí a zručností v oblasti ochrany životného prostredia, tvorby mobilných aplikácií, získavania a digitalizácie údajov o lese. Spoločne vysadia vo všetkých krajinách dreviny, vyčistia vybrané plochy lesov a spoznajú kultúru a tradície nielen v oblasti problematiky lesa.
    V rámci návštevy lýcea v meste Sycow sme sa aktívne zúčastnili vyučovania a odučili biológiu, matematiku, angličtinu a geografiu v rodnom jazyku. Vzájomne sme si vymenili znalosti a skúsenosti s používaním programu eTwinning a zaškolili partnerov z Poľska.
    Všetky partnerské školy sú silnými a kvalitnými partnermi a sme presvedčení o tom, že spolupráca s nimi prinesie našej krajine, škole, vyučujúcim a hlavne samotným žiakom a žiačkam množstvo nových poznatkov, zážitkov, skúseností a výhod do budúcnosti.

     

    Výber loga projektu

    V rámci projektu Erasmus+ mali žiaci zúčastnených krajín (Poľska, Nemecka, Slovenska) vymyslieť logo prebiehajúceho projektu Les 3.0 – naše prírodné dedičstvo. V prvom kole vytvoril každý účastník svoj návrh loga. Ďalej študenti vybrali spomedzi svojich výtvorov 3 logá, ktoré postúpili do finále. Vo finále hlasovali učitelia všetkých zúčastnených krajín. Návrh Erika Škôlku získal nakoniec najviac hlasov a stal sa oficiálnym logom projektu. Erikovi ďakujeme a gratulujeme.

     

    1. zahraničná mobilita so žiakmi v Poľsku

    Premýšľali ste už niekedy nad tým, čo majú Slovensko, Poľsko a Nemecko spoločné? Niektorých z vás možno napadne červená farba vo vlajke, iných zas rôzne udalosti z histórie. Dovolím si však tvrdiť, že len málokomu zíde na um les. Práve ten sa však stal hlavnou témou projektu s názvom „Les 3.0 – naše prírodné dedičstvo“, financovaného programom Európskej únie Erasmus+. Cieľom tohto projektu nebolo len spoznávať cudzinu, no taktiež sa dozvedieť niečo o prírode vo svojej, častokrát nepoznanej domovine.

    A tak sme sa v dňoch od 23. do 29. apríla 2019 my, žiaci Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová, spoločne s našimi priateľmi z nemeckého Kaiserlauternu vybrali na cestu za nezabudnuteľným dobrodružstvom do poľského Sycowa, kde na nás už nedočkavo čakala posledná časť tejto výpravy –  tím študentov z miestneho lýcea. Udomácnili sme sa v neďalekom kampuse v Domaslawiciach a počas tohto týždňa sme zažili kopu neopísateľných zážitkov – navštívili sme arborétum, vysadili borovicový Erasmus+ les, ale aj naše národné stromy, okúsili sme atmosféru poľskej rodiny, varenie receptov z lesných produktov v profesionálnom kuchárskom štúdiu, spoznali sme lesy okolitých krajín  a taktiež sme sa potúlali ulicami očarujúceho mesta Wroclaw. Taktiež sme sa zúčastnili workshopu o herbári či kuchárskej knihe, ktoré sa stanú hmatateľným dôkazom spolupráce medzi týmito tromi krajinami a môžeme sa na ne tešiť už v roku 2020. Okrem poznávania krajiny či prehliadok pamätihodností sme však nadviazali aj vzácne priateľstvá a zdokonalili si svoje znalosti nielen čo sa týka anglického jazyka, ale aj nemčiny či dokonca poľštiny.

    Touto cestou by sme sa chceli poďakovať vedeniu Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová za podporu a možnosť zapojiť sa do tohto projektu a taktiež pedagógom Mgr. Kataríne Tajbošovej a PaedDr. Jánovi Peterajovi za ochotu a odvahu ísť do takéhoto projektu a tiež aj za dôveru vloženú do všetkých z nás. Veľká vďaka patrí aj celému poľskému tímu za perfektnú organizáciu a v neposlednom rade každému, kto svojou troškou prispel k tomu, aby sa tento týždeň zapísal do pamätí všetkých z nás. Myslíme si, že latka bola posadená vysoko a už teraz sa nedočkavo tešíme na ďalšie dobrodružstvá v Nemecku, v septembri 2019.

    Celý priebeh tejto zahraničnej mobility môžete sledovať na našom školskom Facebooku, Instragrame či webovej stránke školy.

    L. Daxnerová

     

    2. zahraničná mobilita so žiakmi v Nemecku

    Vďaka programu Erasmus+ financovaného s podporou Európskej únie každoročne vycestujú do cudziny tisícky Slovákov. Počas svojich pobytov nielenže spoznávajú nové krajiny, kultúry či zaujímavých ľudí, no taktiež zlepšujú svoje doposiaľ nadobudnuté jazykové znalosti. Pred niekoľkými mesiacmi sme sa v rámci projektu „Les 3.0 – naše prírodné dedičstvo“ zúčastnili mobility v poľskom Sycówe. Už vtedy sme avizovali, že ďalším hostiteľom na zozname je Nemecko – a tak sa skupina 14 študentov Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová v dňoch od 29.9. do 6.10. 2019 vydala na cestu za poznaním do ďalekého Kaiserslauternu.

    Po náročnej a dlhej ceste sme sa udomácnili v neďalekom Wolfsteine, kde na nás už nedočkavo čakali naši poľskí a nemeckí priatelia. Počas celého týždňa sme absolvovali mnohé aktivity zamerané na spracovanie dreva i jeho import či export. Navštívili sme miestne papierne, kde sme si vyskúšali ručnú výrobu papiera, rodinnú pílu, zvernicu, v ktorej sa z nás stali skutoční sokoliari či rezbársku dielňu. Pri mestečku Otterberg sme zasadili národné stromy účastníckych krajín na znak spoločného priateľstva a spolupráce. V Dome udržateľnosti sme sa priučili spôsobom, akými môžeme pomôcť našej planéte, potúlali sme sa Falckým lesom aj údolím Karlstal a nesmieme zabudnúť ani na návštevu miestnej galérie, biosferický les či skalný útvar Teufelstisch. Taktiež sme sa zúčastnili workshopu ohľadom aplikácie Les 3.0, ktorá by mala pojednávať nielen o spoločných znakoch a rozdieloch lesov účastníckych krajín, ale aj o jednotlivých aktivitách, ktorých sme sa v rámci celého projektu zúčastnili. Jej odhalenie by sa malo uskutočniť v apríli 2020, a tak nám nezostáva nič iné len trpezlivo čakať a tešiť sa, pretože už teraz môžeme povedať, že bude výnimočná.

    Okrem poznávania pamätihodností a krás nemeckej prírody sme upevnili vzťahy s účastníkmi, ktorých sme spoznali už predtým, nadviazali priateľstvá s tými novými a v neposlednom rade sme si precvičili i zdokonalili naše poznatky z angličtiny i nemčiny.

    Touto cestou by sme sa chceli poďakovať celému vedeniu Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová za možnosť zúčastniť sa mobility tohto úžasného projektu, a taktiež aj pedagógom PaedDr. Jánovi Peterajovi a Mgr. Marte Sahin za ochotu a chuť zúčastniť sa tejto akcie spolu s nami. V neposlednom rade patrí obrovské poďakovanie aj celému nemeckému tímu za vynikajúcu organizáciu a tiež aj každému jednému účastníkovi, vďaka ktorému bol tento týždeň výnimočný.

    Posledná mobilita projektu Les 3.0 sa uskutoční v apríli 2020 práve u nás, v malebnom prostredí stredného Slovenska. Pripravené sú rôzne aktivity spojené s cestovným ruchom, množstvo výletov, turizmus i návštevy pamätihodností. Na záver zostáva len dodať, že už teraz sa všetci nedočkavo tešíme a pevne veríme, že všetko dopadne tak ako má. Celý priebeh zahraničnej mobility môžete sledovať na webovej stránke či školskom Instagrame a Facebooku.

    Lea Daxnerová

  •