• Učebný plán profilácie informatika

• Učebné plány vychádzajú zo záväzných rámcových učebných plánov ŠVP pre gymnáziá v Slovenskej republike s vyučovacím jazykom slovenským (štvorročný vzdelávací program) – ISCED 3A schválených MŠVVaŠ SR dňa 20. marca 2015 pod číslom 2015-7846/10840:1-10B0 s platnosťou od 1. septembra 2015 začínajúc 1. ročníkom.

Vzdelávacia oblasť, predmet / ročník
          prvý
          druhý
          tretí
          štvrtý

spolu

Jazyk a komunikácia
          38+1
          slovenský jazyk a literatúra
          prvý cudzí jazyk (e)
          druhý cudzí jazyk (e)
          tvorba a prezentácia projektu (f)
          Matematika a práca s informáciami
          15+13

4. voliteľný predmet

Spolu

Poznámky:

1. Maximálny počet vyučovacích hodín v týždni nesmie byť vyšší ako 36, čo predstavuje maximálnu hodinovú dotáciu spolu s nepovinnými predmetmi za celé štúdium 144 hodín. Finančné krytie nepovinných predmetov ministerstvo škole nezaručuje.
          2. Rozdelenie hodín do ročníkov je v právomoci školy. Pri prestupe žiaka prijímajúca škola zistí, podľa akého školského vzdelávacieho programu sa žiak vzdelával na predchádzajúcej škole a zabezpečí zosúladenie jeho vedomostí, zručností a postojov so svojím vlastným vzdelávacím programom spravidla v priebehu jedného roka.
          3. Vyučovacia hodina má v tomto rozdelení učebného plánu 45 minút.
          4. Trieda sa delí na každej hodine v predmetoch prvý cudzí jazyk, druhý cudzí jazyk, informatika, etická výchova, náboženská výchova, náboženstvo, telesná a športová výchova a na  hodinách,  ktoré  majú  charakter  laboratórnych  cvičení,  praktických cvičení a projektov. Skupiny možno vytvárať aj spájaním žiakov rôznych tried toho istého ročníka s najvyšším počtom žiakov 23. V predmete informatika môže byť v skupine najviac 15 žiakov. Trieda sa na jednej hodine v týždni v jednom ročníku za celé štúdium delí na skupiny v predmetoch fyzika (v 1. ročníku), chémia (v 2. ročníku), biológia (v 2. ročníku), matematika (v 1. ročníku). Delenie na  skupiny  je  pri  minimálnom  počte  24 žiakov v triede.
          5. Vyučujú sa dva z jazykov: anglický, francúzsky, nemecký alebo ruský podľa rozhodnutia žiakov a ich zákonných zástupcov. Na vyučovanie jazykov utvárame skupiny žiakov z rôznych tried toho istého ročníka.
          6. V predmete tvorba a prezentácia projektu je 1 hodina použitá z disponibilných hodín. Tento predmet si škola zvolila sama a pripravila jeho obsah na dotvorenie ŠkVP.
          7. V predmete matematika sa zvyšuje časová dotácia o 1 hodinu na rozšírenie a prehĺbenie obsahu predmetu.
          8. V predmete finančná matematika je 1 hodina použitá z disponibilných hodín. Tento predmet si škola zvolila sama a pripravila jeho obsah na dotvorenie ŠkVP.
          9. V predmete aplikovaná matematika sú 2 hodiny použité z disponibilných hodín. Tento predmet si škola zvolila sama a pripravila jeho obsah na dotvorenie ŠkVP.
          10. V predmete informatika sa zvyšuje časová dotácia o 3 hodiny na rozšírenie a prehĺbenie obsahu predmetu. Trieda sa delí na každej hodine podľa príslušných predpisov.
          11. V predmete aplikovaná informatika je 6 hodín použitých z disponibilných hodín. Tento predmet si škola zvolila sama a pripravila jeho obsah na dotvorenie ŠkVP.
          12. V predmete geografia sa zvyšuje časová dotácia o 1 hodinu na rozšírenie a prehĺbenie obsahu predmetu.
          13. Na vyučovanie povinne voliteľného predmetu etická výchova alebo náboženská výchova možno spájať žiakov rôznych tried toho istého ročníka a vytvárať skupiny s najvyšším počtom žiakov 20. Ak počet žiakov v skupine na vyučovanie etickej výchovy alebo náboženskej výchovy klesne pod 12, možno do skupín spájať aj žiakov z rôznych ročníkov. Tieto predmety sa klasifikujú.
          14. Na vyučovanie ostatných povinne voliteľných predmetov (okrem etickej výchovy a náboženskej výchovy) spájame žiakov rôznych tried toho istého ročníka a vytvárame skupiny najmenej s 10 žiakmi. Vyučovanie voliteľného predmetu je záväzné na celý školský rok. Voliteľný predmet sa hodnotí známkou a počíta sa do priemeru. V treťom ročníku si žiak povinne volí dva voliteľné predmety. V štvrtom ročníku si žiak povinne volí 4 voliteľné predmety. Štvorhodinové voliteľné predmety sa vyučujú ako bloky v trvaní 90 minút.
          15. Kurzové formy výučby sa realizujú v zmysle platnej legislatívy.

Ročník
          prvý
          druhý
          tretí

spolu

Účelové cvičenia
          2x6 hodín
          24 hodín
          Kurz ochrany života a zdravia
          3x6 hodín
          18 hodín
          Kurz pohybových aktivít v prírode
          5x6 hodín
          60 hodín

Súčasťou vyučovania je kurz pohybových aktivít v prírode v prvom a druhom ročníku. Koná sa v rozsahu piatich vyučovacích dní, najmenej však v rozsahu 15 vyučovacích hodín. Organizuje sa vo forme lyžiarskeho, snoubordingového, plaveckého, turistického kurzu alebo kurzu iných športov v prírode.