• Záverečné stretnutie

• Na konci mája sa na Súkromnom gymnáziu Železiarne Podbrezová uskutočnilo záverečné stretnutie projektu ERASMUS+ KA1 „Naše zručnosti sú vašimi zručnosťami“, ktorý sme úspešne vypracovali a podali v šk. roku 2015/2016. Na stretnutí boli prezentované hlavné a čiastkové ciele projektu, dopad projektu na učiteľa, žiaka a samotnú školu, ciele a priebeh jednotlivých absolvovaných kurzov v Anglicku a Lotyšsku. V neposlednom rade odzneli konkrétne výstupy vo vyučovaní anglického a ruského jazyka.

ERASMUS + je program Európskej únie, ktorý podporuje a poskytuje granty na široké spektrum akcií a aktivít v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy mládeže a športu počas obdobia v rokoch 2014 – 2020. Tento program dáva príležitosť stráviť obdobie v zahraničí a zlepšiť tak poznatky, zručnosti a zamestnateľnosť nie len pedagogickým zamestnancom, pracovníkom s mládežou a dobrovoľníkom, ale aj študentom a žiakom odbornej prípravy.

Hlavných cieľom nášho projektu a víziou školy je zlepšenie jazykových zručností ako učiteľov, tak aj žiakov, zmena prístupu k výučbe pomocou nových moderných a motivačných metód, snaha pochopiť cudziu kultúru a zároveň otvorenie sa školy smerom do zahraničia.

Absolvované kurzy v zahraničí nadmieru splnili všetky očakávania účastníčok a taktiež ich motivovali k ďalšej práci na nových projektoch. V tomto šk. roku 2016/2017 bol podaný ďalší projekt KA1 s názvom „Otvorme sa svetu. My&Vy.“, ktorý bol v máji schválený. Tri pedagogičky našej školy opäť vycestujú v lete do zahraničia za vzdelaním. Vzhľadom nato, že dve z troch profilácií našej školy sú informatika a anglický jazyk, tak sme volili kurzy s názvom „Využitie IKT vo vyučovaní“ a „Oživenie britskej kultúry“. Tretím kurzom je „Projektový manažment pre medzinárodné výmenné projekty v Európe“, ktorý nám umožní naplniť európsky plán rozvoja. Za veľké plus a pokrok pokladáme aj možnosť zapojiť sa a vypracovať projekt pre žiakov KA2 „Efektívne učenie – lepšia budúcnosť“ spolu so zahraničnými školami v Poľsku, Lotyšsku, Litve a na Cypre. Veríme, že aj tento projekt bude úspešný, a tým umožníme žiakom našej školy SGŽP vycestovať do sveta za novými možnosťami.

• Žiačky SG ŽP strieborné

• Pekný úspech zaznamenali dievčatá zo SG ŽP na Celoštátnom kole vo vytrvalostnej bežeckej štafete na 5x800m. Toto celoslovenské finále sa uskutočnili za krásneho počasia 12.5.2017 v Slovenskom Ríme, v starobylej Trnave. Žiačky SG ŽP bežali v zložení: Anežka Smarkoňová, Lucia Janíková, Martina Wágnerová a sestry Zuzana a Mária Remeňové. Dievčatá si vybehali strieborné medaily a krásny pohár pre školu a nestačili iba na víťaznú štafetu dievčat  zo športového gymnázia z Nitry. Naši gymnazisti  - chlapci obsadili v rovnakej súťaži pekné 4.miesto. Obidvom družstvám gratulujeme a ďakujeme za peknú reprezentáciu nášho súkromného gymnázia!

PaedDr. Roman Snopko, PhD.

• Stredoškolská odborná činnosť

• Stredoškolská odborná činnosť (SOČ) je dobrovoľná, záujmová činnosť žiakov denného štúdia stredných škôl. Organizuje sa v čase vyučovania alebo mimo vyučovacieho procesu. Prácu riešia študenti samostatne pod dozorom konzultanta. Výsledkom iniciatívy stredoškoláka je samostatná písomná práca, model alebo konkrétny návrh. Výsledok sa predkladá na posúdenieodbornej hodnotiacej komisii. Súčasťou je vlastná verejná obhajoba práce. Táto sa realizuje na troch stupňoch. Ako prvé je školské kolo. Na našej škole sa uskutočnilo dňa 9. marca 2017.

Víťazi týchto kôl dostávajú možnosť reprezentovať školu na druhom stupni tejto postupovej súťaže. Nová komisia, noví súťažiaci – žiaci z iných škôl kraja, ale prezentovanie svojej práce už s určitými skúsenosťami a určite s väčšou zodpovednosťou. Naše gymnázium na 39. ročníku krajskej prehliadky, ktorá sa konala 7. apríla 2017 na pôde SPŠ dopravnej vo Zvolene, reprezentovali žiaci s dvoma prácami pod názvom „Čistiareň odpadových vôd Banská Bystrica“ a „Vodné elektrárne“. Prvá menovaná práca je výsledkom činnosti tretiakov Adam Políček a Rebecca Rusnáková pod odborným vedením učiteľov SG. Práca vo svojom obsahu riešila analýzu čistenia odpadovej vody v Banskej Bystrici s poukázaním na jej efektívnosť a prínos pre životné prostredie v spomínanej lokalite. Druhú prácu majú pod svojím menom Peter Húska a Patrik Gavura, taktiež žiaci tretieho ročníka. V tomto prípade svoju pozornosť venovali výrobe elektrickej energie a upriamili pozornosť na vodné elektrárne, ktoré v okolí školy využívajú vodné toky v povodí Hrona.

Študenti SG ŽP, ktorí sa umiestnili vo svojom odbore životné prostredie, geografia a geológia na peknom 4. mieste, sa týmto výsledkom síce neprebojovali do celoslovenského kola. Všetci žiaci sa však zhodli na jednom: „Už teraz sme vyhrali, hoci len nové nápady na ďalší v poradí 40. ročník SOČ.“

• Okresné kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín

• Na pôde HA v Brezne sa dňa 9. 3. 2017 konalo okresné kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín. SGŽP sme reprezentovali v kategórii poézia. spočiatku sme boli trochu nervózne z poroty, ale aj z ostatných súťažiacich, no stres z nás opadol hneď po prednese. Musíme povedať, že príprava sa nám vyplatila, pretože sme sa dobre umiestnili a postúpili do regionálneho kola

T. Holubová, A. Karaffová (II. H)  (Foto: SOS B. Bystrica)
        • Návšteva predsedu vlády

• 20. marca 2017 navštívil naše gymnázium predseda vlády SR Robert Fico. Žiaci tretích a štvrtých ročníkov mali tak  príležitosť osobne poznať názory pána premiéra na Európsku úniu a postavenie Slovenska v nej. Venoval sa tiež otázke uplatniteľnosti  absolventov vysokých škôl. Apeloval na študentov, aby si volili také vysoké školy, ukončením ktorých nebude len získanie titulu, ale predovšetkým kvalitné profesijné uplatnenie.